Jak vybrat kočárek pro miminko?

Pokud jste maminka prvorodička, jistě tápete v nepřeberném množství kočárků. Možná je toto první článek o kočárcích, který čtete. Pak jste tady správně. Rádi Vám vysvětlíme veškeré rozdíly, parametry a funkce, na které se u kočárku zaměřit.

Nejdříve si rozdělíme způsob, jakým prodejci kočárky nabízejí. Nejčastěji se setkáte s rozdělením na dvojkombinace a trojkombinace. Dvojkombinace obsahuje za jednu cenu hluboký kočárek od narození + sportovní nástavbu, která je vhodná od 6 měsíců. Trojkombinace nabízí za jednu cenu hluboký kočárek, sportovní nástavbu a autosedačku. Je také možné zakoupit pouze hluboký kočárek, nabízí-li jej prodejce. Vozit děťátko, co nejdéle v hlubokém kočárku a poté přejít rovnou na odlehčenou sportovní verzi nebo golfový kočárek. O těchto kočárcích si můžete přečíst zde.

GIF CHYTRA (2)

Osobně bych Vám doporučila, ale zakoupit dvojkombinaci se sportovní nástavbou. Ve chvíli, kdy začne děťátko samostatně sedět, je ještě velmi malé, neumí chodit, často spí a stále potřebuje při cestě kočárkem jistý komfort a pocit bezpečí, který právě sportovní nástavba poskytuje. Navíc ji lze umístit po i proti směru jízdy, a tak můžete na děťátko vidět. Nebojte se, sportovní nástavbu využijete zhruba do 1,5-2 roků dítěte. V trojkombinaci navíc dostanete autosedačku, většinou se jedná o autosedačku výrobce kočárku. Pokud však chcete koupit samostatnou autosedačku od výrobce zaměřujícího se pouze na autosedačky pro děti, kupte pouze dvojkombinaci. Autosedačku jiných výrobců nasadíte na Váš kočárek pomocí adapterů, které si dokoupíte. Musíte si ale ověřit zda Váš kočárek daný adaptér k dané značce autosedačky nabízí.

Nejdůležitější při výběru kočárku je zamyslet se, kam chcete a kam máte možnost s kočárkem chodit. Chodíte často na procházky do přírody? Budete potřebovat lehký a co nejvíce odpružený kočárek. Máte ve svém okolí hodně rozbitých chodníků? Budete potřebovat odpružený kočárek. Nechodíte na dlouhé procházky, ale spíše klidné kratší procházky městem? V pohodě Vám postačí kočárek bez zásadnějšího odpružení. Chodíte často do shopping parků a kaváren? Pořiďte si menší kočárek, aby se Vám s ním dobře manipulovalo v úzkých uličkách. Zamyslete se také nad tím, jak velké máte auto, jak často autem cestujete? Kočárek v kufru zabere opravdu hodně místa. Pokud hodně cestujete kočárek by měl být lehký, aby jste nemusela posilovat při každé zastávce. Kočárek pro ty, kteří často cestují by měl být složitelný do výšky cca 30 cm. Případně také chcete-li kočárek skladovat v paneláku v bytě, nikoliv na chodbě, podívejte se po kočárku, který se snadno skládá do cca 30 cm.

Jak je to s velikostmi kočárků? Vždy se dívejte na rozměry vnitřní. Hluboká korbička se vyrábí průměrně s vnitřními rozměry 80x35 cm. Tato velikost je dostačující. Pokud jste s manželem většího vzrůstu, je možné zamyslet se na nákupem kočárku, který má větší rozměry. Například kočárky Camarelo či Coletto nabízejí rozměr 85x39 cm. Sportovní nástavby mají průměrné rozměry 90x30 cm. Značky Camarelo a Coletto opět nabízejí delší verze až 100 cm délky. Je třeba vědět, že děťátko bude mít sice více prostoru, ale kočárek bude také delší a bude se s ním hůře manipulovat v úzkých uličkách, nejste-li velkého vzrůstu, zbytečně bych takový kočárek nepořizovala. Při koupi kočárku věnujte rozměrům pozornost. Bohužel, někteří prodejci/výrobci ani velikosti neuvádějí. A tak jsem už zahlédla ani ne roční miminko, které se tísnilo ve velmi krátké sportovní nástavbě. Kočárek stojí sice kolem 7000 Kč, ale rozměry uvedeny nejsou. Nekupujte zajíce v pytli.

Celková šířka kočárku, která se měří u zadních kol, je přímo úměrná funkcím kočárku, jako odpružení, použitá kola či uchycení nástavby. Čím více funkcí, tím širší kočárek. Kočárky, které mají gelová kola a nemají speciální odpružení mohou dosáhnout šířky kolem 56 cm, jako například kočárky Invictus. 

Váha kočárku je něco, co by nás mělo zajímat nejvíce. Zkuste si zvednout 15-ti kilovou činku. S takovým kočárkem budete manipulovat a každé kilo dolů je výhoda. V naší nabídce najdete kočárky s průměrnou váhou 14 kg. Levnější kočárky na trhu, mají sice nižší cenu, ale většinou vyšší váhu. Některé kočárky můžou ve sportovní verzi dosáhnout 16 kg, a to už je opravdu dost, vezmete-li v úvahu, že lze se sporťákem dosáhnout váhy 13 kg. Rozdíl už dělá 3 kg nebo-li 2 PET lahve s vodou. Zkuste si kolik váží. V kočárku budete převážet Vaše děťátko a případný nákup. Máte-li v okolí kopce, do kterých se chystáte chodit například na nákup, rozhodovala bych se pro co nejlehčí kočárek. 

 

Odpružení. Je dobrá zpráva, že v dnešní době je už k dostání mnoho kočárku s kvalitním odpružením. Aby se procházka proměnila v peklo, nemusíte jen odbočit na lesní cestu, ale stačí jít na procházku městem. I když jste si toho dříve nevšimla, některé chodníky můžou vypadat jako tankodrom. Kvalitní odpružení mi tak přijde jako důležitá funkce. Pokud Vám mám radit, snažila bych se kočárek buď vyzkoušet v kamenném obchodě, nebo si najít video na YouTube, kde můžete vidět, jak kočárek pruží. Pokud prodejce napíše, že má kočárek odpružení, ještě neznamená, že bude dostačující. Dobrou známkou, že odpružení bude fungovat, je pokud se v charakteristice dočtete, že je odpružení nastavitelné. Znamená to, že zde bude jistý rozdíl, měkká a tvrdá jízda. Tvrdou jízdu využijete například při pohybu v obchoďáku, bude se Vám snadněji manipulovat. Další znamení dobrého odpružení je má-li kočárek tlumič na zadní konstrukci. Na obrázcích 1 a 2 vidíte dva typy tlumičů, se kterými se můžete setkat. V popisu se můžete dozvědět, že se jedná o horní odpružení, tlumič nebo anti-shock. Každý výrobce je bohužel nazývá jinak. Odpružení se dále nachází u zavěšení zadních kol, ovšem jak bylo řečeno dříve, ne u všech kočárků opravdu pruží. Další nadstandartní odpružení se může nacházet na předních kolečkách. Znamená to, že se kolečko jakoby posunuje směrem dozadu při nárazu do nerovnosti, tím ji lépe překoná.

Obr.1

Obr. 12Obr. 2



Mnoho výrobců již kočárky dodává pouze s kolébkovou brzdou, tedy takovou kterou ovládáte dolů vpřed nebo vzad podrážkou boty. Je to velmi pohodlné a neničíte si své boty. Bohužel, občas se ještě nějaká ta klasická brzda objeví. Klasickou brzdu odbrzdíte pohybem vzhůru nártem Vaší nohy a Vaše boty tak můžou trpět. 

Dalším parametrem jsou kolečka. Snad nikdo nikdy nerozhodne, která jsou lepší. Nafukovací kolečka mohou působit měkčím dojmem jízdy, ale působí ohromně. Naštěstí se již vyrábí nízko-profilová, která působí vzhledem jako gelová. Nafukovací však obsahují duši, která se může propíchnout a pak složitě měnit. Natož když pak jedete s píchlým kolečkem s procházky - ano, stalo se to i mě. Gelová kolečka jsou naopak bezúdržbová nepropíchnou se a výrobci uvádí, že nemají vliv na měkký pocit z jízdy. Je tak na každém se rozhodnout, do kterých koleček půjde.

 

Dalšími funkcemi a vybavení u moderních kočárků, které ocení každá maminka jsou například dodatečná ventilace hluboké korbičky ze spodu (obr. 3), všitá moskytiéra do boudičky (obr.4) a pohodlné skládání kočárku. Většina kočárků toto vybavení má, přesto se však podívejte, zda i Váš vybraný kočárek jimi disponuje. Případné chytré nadstandartní vybavení jako je skládání sportovního kočárku jednou rukou (obr.5) nebo nastavení polohy lehu kolečkem ze spodu kočárku.

 

Jaký kočárek je ten nejlepší Vám neřekne nikdo, ani poctivý prodejce. Jak již bylo napsáno, kočárky mají mnoho funkcí a parametrů a pro každou maminku jsou prioritní jiné. Proto si sama zodpovězte otázky.

Kam budu s kočárkem chodit, případně jak tam vypadá terén?

Cestujeme často autem, jak velký kufr máme?

Jsme s manželem oba velkého vzrůstu?

Kde a jak budu kočárek skladovat?

Podívejte se do našeho blogu, kde najdete specifikace a videa jednotlivých značek kočárků a také jejich velké srovnání parametrů a funkcí. Věříme, že si z naší nabídky kvalitních kočárků vyberete.

Pro spokojené miminko a jeho maminku rozšiřte kočárek o chytré doplňky, které Vám usnadní každodenní péči o Vaše miminko. Nakupovat můžete zde.