Bezpečnost používání esenciálních olejů u dětí

Bezpečnost při používání esenciální olejů

Kladete si také otázku: Můžu použít esenciální olej do aromalampy, když mám doma miminko? Jestli jsou esenciální oleje bezpečné pro miminko? A jestli můžete použít esenciální olej na masáže? To vše se dozvíte v následujícím článku.


Všechno, co chceme pro naše děti je, zdraví a radost, aby si mohly vesele užívat každý den. I to nás může vést k užívání přírodních esenciálních olejů namísto běžné kosmetiky. Ale je třeba zmínit, že nezáleží na kvalitě ani na značce esenciálních olejů, kterou se rozhodnete používat, všechny esenciální oleje jsou velmi koncentrovaná kombinace různých látek a proto je třeba dbát na určitou míru bezpečnosti při jejich používání. V následujícím článku se seznámíme s bezpečností užívání u miminek a dětí.

Esenciální oleje pro děti a miminka by měli být mnohem více ředěny než je zvykem u dospělých. Držte se tabulky ředění.

TABULKASnímek obrazovky 2021-03-19 220643

Základní zásady:
• mějte oleje uschované z dosahu dětí
• nikdy nepoužívejte oleje neředěné
• používáte-li olej do koupele dítěte, vždy ho nejdříve rozřeďte ve vodě rozpustném nosiči (např. lžíce medu) - dáte-li olej přímo do vody můžete způsobit podráždění pokožky, ale dítě může olej i pozřít
• nepoužívejte ředěný olej na obličej dítěte
• u miminek raději masírujte plosky nohou než-li záda a hrudník, není-li to nutné
• miminko vystavte pouze jednomu druhu oleje během týdne a vyčkejte na reakci (objvykle se reakce dostaví do 30 minut)
• nepoužívejte oleje obsahující eukalyptus, peppermint a rozmarýn - obsahují látky, které stimulují receptory v plicích a spouštějí v reflex, který zpomaluje dýchání

Esenciální oleje značky Plant Therapy z řady KidsSafe vhodné pro děti a praktické doplňky ke kočárku koupíte zde.

Od kterého věku dítěte používat esenciální oleje?

0 - 3 měsíce
Obecně není doporučováno používání esenciálních olejů pro děti mladších 3 měsíců, a to jak na pokožku tak v difuzéru. Jejich pokožka není ještě zralá a velmi citlivá. Stejně tak jako mohou být reakce na oleje v difuzéru.

3 - 6 měsíců
Na pokožku nepoužívejte vyšší koncentraci než 0,25 nebo 2 kapky na 2 lžíce nosného oleje. Vhodnými oleji jsou heřmánek římský, kopr a levandule. Děťátko zklidňují a podporují dobrý spánek.

6 měsíců - 2 roky
Na pokožku nepoužívejte vyšší koncentraci než 0,25 - 0,5% nebo až 3 kapky na 2 lžíce nosného oleje. Nepoužívejte však oleje obsahující eukalyptus, máta a rozmarýn.
Zejména vhodné jsou bergamot, skořice (pouze v difuzéru), cedr, kajeput (tea tree), citronová tráva, koriandr, cypřiš, jedle, pelargonium vonné, grep, citron, mandarinka, tangerinka, pomerančovník, santalové dřevo, smrk.

2 roky - 10 let
Na pokožku nepoužívejte vyšší koncentraci než 1 - 2% nebo až 6 kapek na 2 čajové lžičky nosného oleje. Vhodných olejů je již celá řada, rozhodně se však vyvarujte olejům obsahujícím eukalyptus, máta a rozmarýn.

Esenciální oleje značky Plant Therapy z řady KidsSafe vhodné pro děti a praktické doplňky ke kočárku koupíte zde.

Snímek obrazovky 2021-03-19 220643

Využití esenciální olejů při koupání miminek

Chtěli byste miminku dopřát kouzelnou uklidňující koupel před spaním? Má vaše miminko problémy se zklidněním před spaním? Chcete zklidnit pokožku miminka, která má tendence k opruzeninám a vyrážkám? Přidáním esenciálních olejů do večerní koupele toho můžete dosáhnout.

Nicméně je třeba opět dbát na bezpečnost. Jak a proč esenciální olej zředit před koupáním si nyní povíme.
Přestože esenciální oleje jsou přírodní a 100% bez přídavku jakýchkoliv látek, neznamená to, že to nemůžou být nebezpečné. Jak už jsme si řekli v článku o Bezpečnosti používání esenciálních olejů, esenciální olej je vždy nutno před dávkováním, a to nejen do koupele, zředit.

Jako všechny oleje, i esenciální oleje se ve vodě nerozpouštějí. Zůstávají na hladině ve formě jedné nebo více kapek. Z tohoto důvodu nemůžeme esenciální olej přidat do vody připravenou ke koupeli jen tak. Pokud by se stalo, že vy nebo dítě takovou vodu pozřete, olej poputuje do zažívacího traktu v jeho velmi silné koncentraci. Může takto způsobit velmi vážné problémy. Může dojít k podráždění ale i popálení zažívacího traktu a ke zvracení. V takovém případě už mluvíme o otravě. Těmto problémům je nutno se vyvarovat.

Jak na to?


Připravte si proto následující směs. Vezměte si menší misku, do ní dejte lžičku tekutého medu. Pokud nemáte tekutý med, rozehřejte si tuhý med v mikrovlnné troubě a nechte ho chvíli zchladnout. Do misky dále přidejte doporučený počet kapek esenciálního oleje a dobře promíchejte, abyste olej vpracovali do medu. Dále přilijte do misky teplou vodu o teplotě 37 stupňů a rozmíchejte. Takto připravenou směs můžete vlít do připravené vody ke koupání.
Jak je vidět na obrázcích vpravo, olej rozmíchaný v medu zůstane ve vodě zředěný, zatímco olej rozmíchaný ve vodě tvoří na hladině koncentrovaná kolečka.

A jaký olej do koupele vybrat?

Nejvhodnějšími zklidňujícími oleji před spaním jsou samozřejmě Levandule a Heřmánek. Levandule má navíc zklidňující a regenerační účinky na pokožku a je tak vhodná například na zklidnění opruzeného zadečku. Z naší nabídky můžete navíc sáhnout po směsi přímo na klidný spánek a usínání Nighty night nebo Sweet slumber.

Esenciální oleje značky Plant Therapy z řady KidsSafe vhodné pro děti a praktické doplňky ke kočárku koupíte zde.

GIF CHYTRA (2)